LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ORGANET E BRENDSHME TË TRUPIT TË NJERIUT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: ORGANET E BRENDSHME TË TRUPIT TË NJERIUT   Tue Mar 29, 2011 7:58 pm

ORGANET E BRENDSHME TË TRUPIT TË NJERIUT

Përbëhen nga:

1. Kërcenjët –Pllakës të Laringut (Certilago thyroidea des Larynx)
2. Gjendra pllakës (Glandula thyroidea
3. Gabzerri (Trachea)
4. Damari i majtë i Rrahjes (left Arterie)
5. Veni qarkullues (jugularis anterior Vena)
6. Mushkëritë (Pulmo, Lunge)
7. damari kryesor i Rrahjes “Aorta”
8. Barkusja e djatht e Zemres
9. Lapra e djathë dhe e majt e Mëlqisë (Pepato)
10. Lukthi
11. Shpretka
12. Gjender peshtyme e barkut
13. Zorra e trash –Dega tërthore
14. Lëkura përparës e barkut
15. Zorra e trash –Dega e ngjitur (qe ngjitet përpjetë)
16. Mbështjellësi i Zorres se hollë
17. Krimbi zgjatues
18. Pjesa e Ujit…


ORGANET E TRETJES


Aparati i Tretjes është Gyp i gjatë 10 deri ne 12 m, që përmes Kalimit shfaq Vazhdimet dhe Punët e tij të ngushtueme. Detyra e tij qëndron aty, të marr Ushqimin dhe përmes Paraardhësve fizik dhe kemikal te ndryshoj, kështu që Organizmi ne mënyrë te aftë për Marrje (-Aktivzimi pune) qendron. Tretja fillon me kasollën e Gojës, e dergon ne Grykë, Ezofag, Lukth, Zorrë të hollë, Zorrë të trash dhe përfundon ne Anus.
DHËMBËT


Detyra me e rëndësishme e Dhëmbëve qëndron ne Copëtimin e Ushqimit. Rendi i dukur brenda Gojës quhet Mbretëresha e Dhëmbëve.

Njeriu ne Jetë merr Dhëmbët 2-herë:

1. Dhëmbët e Qumështit, që përbëhen nga 20 Dhëmbë.
2. Dhëmbët qëndrues që përbëhen nga 32 Dhëmbë.


Sipas Formës dhe funksionit dallohen 4- Arte të Dhëmbëve:

1. Dhëmbët prerës- Incisivi (Shërben për Kafshim të Ushqimit)
2. Dhëmbët e Qumështit –Canini (Shërbejn ta shkyejn Ushqimin )
3. Dhëmballët -Prämolaren dhe
4. Dhëmbët blues (rejt ne Fund shtrihen gjerë 4-5 Dhëmb blues)-Molaren.


Secili Rend i Dhëmbëve tek te Mëdhenjët përbëhet nga 4 Dhëmbëprerës, 2 Dhëmb të qoshit, 4 Promolaren dhe 6 Molaren. Numrimi bëhet nga Mesi duke ne Formë te veqantë të Dhëmbit. Pastaj janë 1 dhe 2 Dhëmbëprerës, 3 deri 4 Dhemb te qyshit, 4 dhe 5 dhemball, 6 deri 8 Dhembet blues (me te fundit) Molaren.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
ORGANET E BRENDSHME TË TRUPIT TË NJERIUT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: Feja dhe shkenca-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog