LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pjesa e sipërme e Krahërorit përbehet nga 64 Eshtra SHPATULLA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Pjesa e sipërme e Krahërorit përbehet nga 64 Eshtra SHPATULLA   Tue Mar 29, 2011 7:37 pm

Pjesa e sipërme e Krahërorit përbehet nga 64 Eshtra


SHPATULLA

Shpatulla quhen Eshtrat e rrafshëta që formojnë Pjesën prapa te Krahut. Shpatulla drejton një Krehër Eshtrash te gjatë dhe Zgjatimin e tyre. Drejtpërdrejt përmes Zgjatimit shtrihet Fulterja e Nyjave te Krahut për Lidhje me Krahun e sipërm.


Krahu përbëhet nga dy Eshtra:

1. Kularthi dhe
2. Shpatulla.Kularthi – Clavicula

Kularthi i gjatë me Zhvillim horizontal, është Asht lehtë i formuar ne Pjesën e përparme dhe te lartë të Korpës se Gjoksit. Është nyjshëm i lidhshëm me Dërrasën e Gjoksit dhe me Shpatullat, perms një Lidhësi ku lidhet me Rripin 1 – të parë.ASHTI I KRAHUT TË SIPËRM - HUMERUS


Formohet nga Skeleti i Krahut të sipërm. Fundi i lartë i tij, i Eshtrave të Krahut është me Kërcenjë i mbështjell. Është i nyjshëm me Shpatullën i lidhur dhe ia huazon Dorën një Lëvizje rrezore –Radius-it. Ky Asht i poshtëm Humerusende përmban një Rol me Kockën e Parakrahut ( nën Bërryl) dhe Radiusit –Ashtit tjetër lëvizës.


KOCKA E PARAKRAHUT – ULNA

Kocka e Parakrahut ( Ashti nën Bërryl) është i formuar së bashku me Radiusin e Skeletit te Krahut te poshtëm. Ashti paraprak i Radiusit është Bërryli, i cili njihet si Olekranon (ne latinisht). Është i ndërlidhur me Rolin e Krahut te sipërm dhe shmang njëkohësisht përkuljen e Krahut të poshtëm.


ASHTI RREZOR – RADIUSI

Pjesa e poshtme e Radiusit i lejon Dorës shumë Lëvizje, edhe nëse Lidhja për Krahun e poshtëm relativ e fortë është.
RRËNJËT E DORËS – CURPUS

Dora përbëhet gjithsejt nga 27 Eshtra. Skeleti i Dorës formon 8 -Eshtra te Rrënjës së Dorës. Në Krahun e poshtëm kufizohet nga Radiusi ne Kockën e Parakrahut (–afër Bërrylit nën), Meningitis, Lunatum. Erbitras, Capitatum: Rendi i dytë formon Eshtra të mëdhenjë dhe të vegjël, me Kokë dhe Kthyese.


DORA E MESME – METACARPUS

Përbëhet nga 5-Eshtra.


GISHTAT E DORËS – DIGITI

Gishtat e Dorës përbëhen nga 14 Eshtra. Cdo Gisht përbëhet nga 3 –Eshtra te Gishtit ( Phalanges), të Gishtit të madh veq 2-Eshtra.

Përbërja e Pjesës së poshtme përbëhet nga 62 Eshtra, (31 nga secila Anë)

LEGENI – PELVIS
Pelvis përbëhet nga dy Kockat e Legenit dhe Kërbishtit. Kocka e madhe, një Asht shumë i fortë formohet nga 3 Eshtra të përbashkët të rritur:

-Tek pjesa e përparme shtrihet Kockë e turpshme –Pubis
-Ne mes shtrihet Kocka e Zorrëve
-Pjesën me të madhe të Legenit e formon : Pjesa e prapme e Kockës ulëse (për Ulje).

Kjo Fultere nyjësh i Kockave përfshin Kokën e Ashtit te Kofshës. Sëbashku me Kërbishtin formojnë dy Kocka ne Rrumbullak nga Ashti, ku Rripin e Legenit , i cili Këmbët me Strulturë eshtërore të Trupit ndërlidh.

ASHTI I KOFSHËS – FEMUR


FEMUR
Është i vetmi Asht i Kofshës dhe më i gjati Asht i trupit. Në bishtin e tij të lart ulet Kryt me Fultere nyjesh te Kofshës, ku kjo Nyje e kofshës formohet. Fundi i tij i poshtëm përmbledh mbi një Sipërfaqe për Kupën e Gjurit, që së bashku me Kofshën dhe Kërceun e Gjurit, Nyjen e Gjurit formon.
KËRCEU I KËMBËS DHE PULPA (- TIBIA DHE FIBULA)

Sikurse Krahu i poshtëm (nën Bërryl) edhe Kofsha e poshtme është nga 2-3 Eshtra afër njëra-tjetres të ndërtuara: Kërceu i Këmbës përmban Lidhjet e Nyjeve me Kofshen, Pulpen dhe Kërcimin (– Talus ): Pulpa është me Kërceun e Këmbës dhe Kërcimin e nyjshëm i lidhur.


Lëvizjet me të rëndësishme të nyjeve të Gjurit janë:

1. Përkulja (Kërceut të Këmbës i mungon Zgjatësia e Kockës së parakrahut –nen Bërryl)
2. Shtrirja (jo përtej Linjave të Kofshës).


Në Anën e përparme të lidhjes, ndërmjet Kofshës dhe Kërceut të Këmbës shtrihet KUPA E GJURIT. Ajo shërben si Pllakëz për tu mbrojtur nga Goditjet, Rrëzimet, etj.

RRËNJA E THEMRES DHE THEMRA E MESME (- Tarsus dhe Metatarsus)

Themra përbëhet gjithsejt nga 26 Eshtra. Skeleti i Themres formohet nga Rrënja e Themres, Themra e mesme dhe Gjymtyrët e Gishtave (të Këmbës). Rrënja e Themres dhe Themra e mesme formohen nga një Urë, me Peshën e përbashkët te Trupit e mbingarkuar.

Themra e mesme përbëhet nga nga 5-Eshtra. Gishtat e Këmbës përbëhen nga 3 Gjymtyrë të Gishtave, tek Gishtat e mëdhenj janë veq 2.


Rrënja e Themres përbëhet nga: 7 –Eshtra ne dy Rende.
Themra e mesme: 5-Eshtra
Thelpinjët (Gishtat e Këmbës) 14 Eshtra.


Gjithsejt Themra përbëhet nga 26 –Eshtra.

Falenderimi i takon vetëm Allahut xh.sh., Krijuesit të Gjithësisë!

Përgatiti: Bukurmals
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Pjesa e sipërme e Krahërorit përbehet nga 64 Eshtra SHPATULLA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: Feja dhe shkenca-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog