LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Anatomia e Krahrorit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Anatomia e Krahrorit    Tue Mar 29, 2011 7:14 pm

Anatomia e Krahrorit


Kafazi i Krahërorit është i vendosur ne pjesen e mesme te Trupit; mes Qafes (neck) dhe Barkut (abdomen). Me Barkun e ndan Diafragma, kurse me Qafen ka komunikim direkt.


Ndertimi i Kafazit te KrahroritA. Skeleti:

1. Brinjet (ribs)

2. Drrasa e gjoksit (sternum)

3. Pjesa torakale e shtylles kurrizore


B. Organet:

1. Trakea (Trachea)

2. Bronket (Bronchi)

4. Mushkerite (Lungs)

5. Zemra (Heart)

6. Enet e gjakut (Blood vessels)

7. Pjesa torakale e Ezofagut

8. Pleura (Pleura)

9. Perikardi (Pericardium).BRINJET -RUBS


Brinjët (Rripat) janë Organe ashterore shtrihen prej vijes se mesme te shpines deri te vija e mesme e perparme. Jane 12 pale Brinje. Nuk lidhen direkt per Drrasen e Gjoksit, por permes Kercave.

Brinjët ndahen ne:

1. Brinje te verteta (true ribs)

2. Brinje te rrejshme (false ribs)

3. Brinje te lira (floating ribs)

4. Hapesirat nderbrinjore (intercostal spaces)

5. Hapesirat ne mes brinjeve


Ndertohen nga:

1. Muskujt nderbrinjore (intercostal muscles)

2. Arteriet dhe venat (intercostal arteries and veins)

*Arteriet interkostale jane Dege te Aortes. Edhepse jane te vogla, demtimi i tyre shkakton Gjakderdhje te madhe.Derrasa e Gjoksit -sternum

Derrasa e Gjoksit është i vendosur ne pjesen e mesme te perparme. Komunikon me ashtin kularthor (clavicle - collar bone) dhe me brinjet. Perbehet nga Doreza (manubrium), Trupi (corpus) dhe Zgjatimi ksifoid (processus xiphoideus)PLEURA

Pleurë e quajme Cipen mbeshtjellese te Mushkerive. Perbehet prej dy pjeseve (fletave): Pleura parietale dhe Pleura viscerale. Mes tyre gjendet Lengu pleural.


Pjeset e Pleures ndahen në:

- brinjore (costal)

- diafragmale (diaphragmatic)

- mediastinale (mediastinal)

- cervikale (cervical, cupula)

- Hapesira mes dy Pleurave (te majte dhe te djathte) quhet Mediastinum.
Falenderimet i takojnë vetëm Allahut xh.sh për cdo Gjë....!

Përgattit: Bukurmals
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Anatomia e Krahrorit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: Feja dhe shkenca-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblog.com