LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ANATOMIA E KOKËS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: ANATOMIA E KOKËS   Tue Mar 29, 2011 7:06 pm

Pjeset kryesore te Kokes janë:
1. Kafka
2. Fytyra.

SKELETI I KOKËS


Skeleti i Kafkës perbehet prej 8 Eshtrave. Eshte teresisht i mbyllur. Te gjitha Eshtat lidhen mes veti me lidhje te forte. Balli është Pjesë e Kafkës.


TRURI


Zen pjesen me te madhe te Kokes. Peshon mesatarisht 1300gr deri 1600gr. I mbeshtjellur me cipa trunore, si:

Cipa e forte - dura mater

Cipa e marimanges - arachnoidea

Cipa e bute - pia mater.

Rrethohet nga Lengu truro-shpinor (likuor cerebrospinalis).Befehszentren -Centrale e urdhërave;
Gedankenantrieb -Energjia e Mendimeve -Kujtimeve;
Wahrnehmung -Perceptim;
Gehirn mit Rindenfelder -Truri me copa Mishi.PJESËT E TRURIT janë:

Truri i madh - CEREBRUM

Truri i vogel - CEREBELLUM

Trungu trunor - BRAIN STEMTRURI I MADH -CEREBRUM

Pjesa me e madhe e Trurit përbëhet nga dy Hemisfera: e majta dhe e djathta dhe kater menyra: frontal, parietal, temporal dhe okcipitalTRURI I MADH NE PRERJE TERTHORE përbën këto pjesë:

1. Koren trunore

2. Masen e bardhe

3. Kapsulen e brendshme (internal capsula)FUNKSIONET E TRURIT TË MADH janë:

1. Te Menduarit

2. Te Folurit

3. Ndjeshmeria

4. Te Pamurit

5. Sistemi i Emocioneve,

6. Rregullimi hormonal i Organizmit,

7. Koordinimi i levizjeve te Ekstremiteteve.


TRURI I VOGEL -CEREBELLUM

Është i vendosur ne pjesen e pasme te poshtme te Kafkes, nen Trurin e madh (lobin okcipital) dhe perpara ponsit. Ka dy pjese: te majten dhe te djathtensi dhe

-Qendrat per levizjen e pjeseve te Trupit dhe Ekuilibrit.


TRUNGU TRUNOR - brain stem

Vazhdon nga Palca kurrizore - neper foramen magnum, nen Trurin e madh dhe perpara Trurit te vogel. Përbëhet nga tri pjese:

1. Palca e zgjatur - medulla oblongata

2. Ura - pons

3. Truri i mesem - midbrainURA -PONS përbëhet nga:


1. Nervat kranial -12 Nerva

2. Qendrat per Frymemarrje dhe pune te Zemres

3. Demtimi shkakton Vdekje te menjehershme.

PALCA KURRIZORE - MEDULLA SPINALIS (SPINAL CORD)

Gjendet pergjate pjeses se pasme te Trupit, brenda Kanalit te Shtylles kurrizore. Fillon ne Rrenje te qafes dhe shtrihet deri te Unaza e 2-te lumbale (e belit).
Dallojme 3 pjese - varesisht nga regjioni. E mbeshtjellur me cipa: dura, arachnoidea dhe pia, noton ne Lengun Truro-shpinor.

PALCA KURRIZORE - MEDULLA SPINALIS
PALCA KURRIZORE

Përben gershetime te shumta nervore. Ne prerje terthore ka masen e perhime dhe masen e bardhe, Forme te flutures. Fijet nervore shkojne ne Tru dhe perpunojne Informacionet.FYTYRAFYTYRA përbehet nga: Skeleti, Organet, Indet tjera te buta. SKELETI I FYTYRËS përbëhet nga:

1. Nofulla e siperme - maxilla

2. Nofulla e poshtme - mandible

3. Eshtrat e Hundes - nasal bone

4. Eshtrat e Mollezave - zygomatic bone

5. Qielleza e forte - palatine bone.

PJESËT PËRBËRESË TË FYTYRËS JANË 9 -ZGAVRA:

1. Gropezat e Syve

2. Zgavrat e Hundes

3. Sinuset maksillare

4. Zgavra e Gojes

5. Kanalet e jashtme te Veshit.

SYTË -EYES


Te vendosur ne Gropezat e Syve përbën 1/3 e siperme e Fytyres, nen ashtin ballor dhe mbi maksille. Mbulohen me kapaket e syve.

PJESËT E SYRIT janë:

1. Bebeza e syrit - pupilla (pupil)

2. Ylberi - iris

3. Te bardhet e Syve - sklera

4. Kornea

5. Thjerreza - lens

6. Lengu i Syrit - vitreous humor

7. Retina

8. Vazhdon me Nervin optik (nervin e te pamurit)

9. Strukturat mbrojtese te Syrit: Qerpiket dhe Lotet.
(Vetullat shërbejnë si Mbrojtëse të Syve nga lart, ndërsa Qepikët shërbejnë për Mbrotje nga gjitha Anët).
HUNDA - NOSE

Hunda përbën 1/3 e mesme te Fytyres. Balli, Goja, Syte dhe Sinusi maksillar. Ka 2 kocka dhe 6 kerca - krijojne dy Zgavra. Hunda ka tri pjese:

1. Rrenjen - radix

2. Shpinen - dorsum

3. Krahet - allae

4. Qime, receptore te nuhatjes dhe ene gjaku (locus Hasselbach).
Qimet ne Hundë shërbejnë për Mbrojtjen e Organizmit të Njeriut nga Ndotësirat e ndryshme, Pluhurat, Gazrat e ndryshme etj...gjatë thithjes së Ajrit -Frymëmarrjes.
GOJA - MOUTH (ORAL CAVITY)

Goja përbën 1/3 e poshtme te Fytyres. Dhembet, Harqet palatinale, Pjesen gojore te Faringut, Tonsillat, Muskujt pertypes, Dyshemeja, Qielleza e forte dhe ajo e bute. Ne te eshte e vendosur Gjuha.
GJUHA - TONGUE


Gjuha si Organ muskulor ka Receptoret e Shijes ne Siperfaqe ne tri lloje. Ka dy pjese:
Rrenjen dhe Trupin.

Vallpapille- Vijëza rend
Blätterpapille - Vijëza Fletë
Pilzpapille- Vijëza puqurkë
Fadenpapille- Vijëza Fije
VESHËT - EARS

Veshët përbëjnë Pjesen anesore te Kokes, 1/3 e mesme te Fytyres. Përbëhet nga:

1. Lapra e veshit
2. Kanali i jashtem i veshit,
3. Membrana timpanike,
4. Veshi i mesem dhe
5. Veshi i brendshem

Te ndertuar nga Kercat dhe Lekura. Perpara eshte e vendosur Gjendrra parotide (parotid gland). Ka madhesi te ndryshme, forme pak-a-shume te njejte (anomalite e lindura)MEMBRANA TIMPANIKE E VESHIT - tympanic membrane

Mimbrana timpanike e Veshit përbëhet nga:

1. Cipe e holle

2. Dhe Cipa e tendosur

Membrana timpanike percjell dridhjet e Zerit ne Kockat e Veshit te mesem, ndërsa Veshi i brendshem shërben për Ndjesi te Degjimit.
Përgatiti: Bukurmals
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
ANATOMIA E KOKËS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: Feja dhe shkenca-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com