LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Temë: Formatizoni PC-në tuaj nga USB Flash Drive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Temë: Formatizoni PC-në tuaj nga USB Flash Drive   Wed Oct 20, 2010 6:16 pm


Formatizoni PC-në tuaj nga USB Flash Drive
« më: 27-06-2010, 22:44:36 »Shumë herë keni pyetur vehten ne mund të beni formatizimin e kompjuterit tuaj duke përdorur USB Flash Drive . Gjithçka mund të bëhët në një mënyrë të thjeshtë dhe shumë efikase.Gjithçka ju duhet është një USB Flash Drive dhe Windows të shkarkuar në PC . Në këtë Tutorial do ta shprehi detajisht nëpër ‘pika’ .

1. Futeni USB flash drive në kompjuterin tuaj.
2. Shtypni tastin WIN+R ku do të hapet RUN dhe shkruani cmd dhe kliko OK.
3. Shkruani diskpart tek Command Prompt (cmd) ‘DISKPART‘ (pa thonjëza) dhe shtypeni ENTER
4. Shkruani LIST DISK dhe shtypeni prap ENTER dhe identifikoje numrin e USB flash drive tuaj.
Duhet të jeni 100 % të sakt në identifikimin e numrit pasi mund te formatizoni diskun e gabuar.
Nëse keni vetëm një HARD DRIVE, atëherë normalisht që numri i USB flash drive do të jetë DISK 1.
5. Shkruni SELECT DISK 1(ndryshoni nese pas identifikimit keni vërejtur se PC juaj e ka ndryshe dhe jo DISK 1) dhe shtyp ENTER
6. Shkruani CLEAN dhe shtyp ENTER
7. Shkruani CREATE PARTITION PRIMARY dhe shtypni ENTER
8. Shkruni SELECT PARTITION 1 dhe shtypni ENTER
9. Shkruni ACTIVE dhe shtypni ENTER
10. Shkruani FORMAT FS=FAT32 dhe shtypni ENTER
11. Shkruani ASSING and shtypni ENTER
12. Shkruani EXIT dhe shtypni ENTER
13. Formatizoni USB .
14.Kopjoni çdo gjë nga Windowsi që keni shkarkuar dhe hidheni të gjithin në USB.
Që PC juaj të bëjë BOOT nga USB ju duheni të shkoni në BIOS dhe të sigurohesh që e ke bërë BOOT From USB FLASH DEVICES.
Nëse gjithçka shkon sipas ‘pikave‘ që kam cekur me lart formatizimi dhe instalimi i Windowsit do të kryhet në mënyrë perfekte.

http://www.albionlab.com/tutoriale/formatizoni-pc-ne-tuaj-nga-usb-flash-drive.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Temë: Formatizoni PC-në tuaj nga USB Flash Drive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: PËR PC :: RENTI-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog