LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ktuu i kenii udhezimet qysh duhet me happ 1 forumm...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Ktuu i kenii udhezimet qysh duhet me happ 1 forumm...    Sun Aug 01, 2010 3:24 pm

Si të instalohet phpBB ( forumin )

1). Ju duheni me pas host qe ka php dhe mysql.

2. Merrni download http://phpbb.com/downloads.php versionin ma të ri të phpbb [Full Package]

3. Unzip qat fajl qe e merrin dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

4. Ne hostin e juaj e bani upload krejt fajlat qysh jan mrena ne zip ne folder qysh po doni me pas ju forumin psh. nese doni me pas forumin ne ket link http://www.test.com/forum athere e krijoni ni folder ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

5. Krijone një baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juv duhet me pas najlloj të control panelit për host, aty e krijoni një database me emrin ku po doni me i rujt informatat forumi. Do tju spjegoj qysh me kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu kurse userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe keni. Ok pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe të pare ju do të shini një fushe dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast "forum" dhe create Psh. krijone një baze "forum" dhe për ket baze krijone një user për baza "forum" passwordi "testforum" ... ! keni kujdes ne fund të krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri se perndryshe nuk do të mundeni me i lidh forumin ne shenime ! Ps. emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund të i bani qysh të doni

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.test.com/forum dhe do të hapet një faqe për instalim të forumit. Keto i bëni keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x (ju edhe nkofse keni version ma të ri lene keshtu qe mos të keni probleme gjat instalimit) Choose your installation method: Install Database Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost (e leni localhost perveq nkofse bazen e keni të vendosur ne ndonje server tjeter athere shenoni adresen e bazes ku është e vendosur) Your Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose prej control panelit të hostit) Database Username: forum (edhe emrin e kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone) Database Password: testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni keshtu) Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com (emaili i juaj) Domain Name: test.com (! keni kujdes kete duhet me pas të sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni domainin ku jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80 (kete e leni keshtu veq nqofse jeni të sigurt se porta është tjeter) Script path: /forum/ (kete e detekton automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi ku jan fajlat e forumit) Administrator Username: admin (useri admin mundeni me lan userin si të doni) Administrator Password: testadmin Administrator Password [ Confirm ]: testadmin -------------------------------- dhe ne fund Star Install dhe nkofse nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe forumi është gati Wink Instalimi i gjuhes Merne download gjuhen prej faqes http://phpbb.com/downloads.php me posht do të shini SHQIP dhe download zip fajlin. Ekstraktoni zip fajlin dhe e bëni upload ne folderin ku është in instaluar forum ne shembullin tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me u kan dy foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me u kan ne at folder, dhe kjo kishe me u duk "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek Administration Panel dhe të konfigurimi do tju paraqitet gjuha shqipe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Ktuu i kenii udhezimet qysh duhet me happ 1 forumm...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: PËR PC :: RENTI-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog