LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sulme kompjuterike nga Facebook

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Sulme kompjuterike nga Facebook   Sun Aug 01, 2010 2:36 pm

Sulme kompjuterike nga Facebook Mon Dec 21, 2009 11:35 pm
Sipas pohimeve të ekspertëve të sigurisë të kompanisë AVG, mashtruesit kompjuterik dhe krijuesit e programeve dashakeqe kanë arritur të gjejnë një mënyrë automatike të krijimit të llogarive në rrjetin e njohur online për shoqërim- Facebook.

Kjo nënkupton se ata kanë arritur të anashkalojnë mbrojtjen Captcha të Facebookut, tek e cila kërkohet nga shfrytëzuesi të shkruaj shkronjat të cilat shihen në fotografi, për t’u siguruar se bëhet fjalë për një person, e jo urdhër kompjuterik.

Në AVG pohojnë se kanë gjetur një varg profilesh identike në Facebook të cilat përmbajnë fotografinë e gruas së njëjtë. Me klikim në fotografi apo në çfarëdo lloj objekti brenda profilit hapet një porosi tipike e rrejshme për virusin e supozuar në kompjuterin e shfrytëzuesit i cili mund të “shërohet” me softuerin përkatës.

Në Facebook, këto profile i fshijnë në momenti që i zbulojnë, mirëpo problemi është të gjinden, e çdo ditë po bëhen edhe më shumë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Sulme kompjuterike nga Facebook
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: PËR PC :: RENTI-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | www.sosblog.com