LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arken a Salah – 14 shtyllat e namazit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Arken a Salah – 14 shtyllat e namazit    Fri Apr 01, 2011 1:22 pm

14 shtyllat e namazit
Arken a Salah – 14 shtyllat e namazit

1. Qëndrimi në këmb nëse ke mundësi, nese jo ather ulësh, nëse nuk ke mundsi ather ratë, nese edhe këtu ski mundsi ather me levizje te syve.
2. Tekbiri i Parë, nëse e harron namazi nuk pranohet.
3. Surja El Fatiha, nëse sura El Fatiha nuk thuhet ather duhët me fillu reqatin.
4. Ruku nese e harron ni ruku ather duhët me falë tërë reqatin përsëri, dhe duhët të jesh i qet dhe të mos gutësh.
5. Mu qu nga rukuja, nëse nuk qohesh dhe bjen ne sexhde direkt ather reqati nuk pranohet.
6. Qendrimi i drejtë nga rukuja, duhët të drejtohësh mirë dhe të jesh i qetsuar dhe të bësh një pushim të vogël, para se të bish në sexhde.
7. Sexhdja, nëse e harron ni sexhde ather e hup ni reqat.
8. Mu q unga sexhdja, te qohësh nga sexhdja.
9. Ulja mes sexhdev, nëse nuk e bën kët i qetë dhe pa gutje, e hup reqatin, duhët të jesh i qetsuar dhe të ulësh mirë dhe drejt dhe pa gutje, ose e rrezikon qe reqati të hupet.
Me thane RA-BI Ig firrli është vaxhib, nëse harron ather bën sevdi sexhde.
10. Me qenë I qetsuar në gjdo levizje ne namaz, dhe mi bo korrekt dhe drejt.
11. Teshhudi I fundit është, nëse e harron ather namazi nuk pranohet.
12. Me qene i qetsuar ne teshhud.
13. Selami I pare është rukun, I domosdoshëm.
14. Renditjën e këtyre shtyllav, cila është e para e dyta etj.

Siq e shohum këtu namazi duhët të jet i qetë pa gutje, duhët të jesh i qetsuar në gjdo levizje në namaz, dhe të kesh qëndrim korrekt në gjdo lëvizje.
Këtë namaz e ka proferuar Pejgamberi yne s.a.w
Dhe ka disa hadithe rreth këtyr gjërav, kur një njei hyri ne xhami dhe e fali namazin shpejt, dhe Pejgamberi s.a.w i tha falu përsëri se ti nuk je falur, dhe aj e persëriti namazin shpejt, dhe Pejgamberi s.a.w i tha persëri falu se nuk je falur, aj përsëri e fali shpejt dhe Pejgamberi s.a.w i tha ti nuk je falur, ather njeriu tha o i Dërguar i ALLAHUT, si tja bëj.
Pejgamberi s.a.w i tha falu i qetsuar dhe kadalë.
Hadithi është sahih
Tjetri hadhithë ku pejgaberis.a.w thotë falu në këmbë, nëse ski mundësi ather ulën, nëse edhe ather ske mundsi falu rat, nëse edhe atë smund ta bësh ather me sy……
asalamu alejkum va rahmetuLLAHi va barakatuhu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Arken a Salah – 14 shtyllat e namazit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: Gjithqka Rreth Fejes Islam-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog