LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tubimi i melekëve në namazin e sabahut dhe të ikindisë dhe kërkimi i faljes për ata që prezentojnë në to

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Tubimi i melekëve në namazin e sabahut dhe të ikindisë dhe kërkimi i faljes për ata që prezentojnë në to   Fri Apr 01, 2011 1:08 pm

Tubimi i melekëve në namazin e sabahut dhe të ikindisë dhe kërkimi i faljes për ata që prezentojnë në to
Tubimi i melekëve në namazin e sabahut dhe të ikindisë dhe kërkimi i faljes për ata që prezentojnë në to

Melekët e ndershëm tubohen në namazin e sabahut dhe të ikindisë dhe kërkojnë falje për atë që i falë këto namaze në xhemat.
Në të dy sahihet transmetohet se Pejgamberi, salallahu alejhi ue selem, ka thënë: "Mbi ju ndërrohen melekët e ditës dhe natës. Ata takohen në sabah dhe në ikindi, e pastaj ngriten ato që kanë ruajtur mbi ju dhe Zoti i tyre i pyet, edhe pse e di më mirë se ata: "Në çfarë gjendje i latë robërit e Mi?"
Ata u përgjigjen: "I lamë duke u falur e i takuam duke u falur."
Në transmetimin që e shënon Ebu Huzejme qëndron: "I takuam duke u falur dhe i lamë duke u falur, e për këtë faljau në Ditën e Gjykimit." (Shih "Sahih Et-Tergib vet-Terhib", hadithi nr.463).

Marrë nga libri: "Namazi me xhemat."
Me autor: Muhamed Bin Abdulaziz El-Musnid
Përgaditi: Tewhid- Forumi Islam @ Kur´an dhe Sunet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Tubimi i melekëve në namazin e sabahut dhe të ikindisë dhe kërkimi i faljes për ata që prezentojnë në to
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: Gjithqka Rreth Fejes Islam-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog