LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Disa komanda për Xp

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Disa komanda për Xp    Fri Apr 01, 2011 10:22 am

Disa komanda për Xp

bootcfg: shikon boot settings start run cmd bootcfg
defrag-defragmentarizim
dfrg.msc- defragmentarizim
diskpart- start run cmd diskpart shikon particionet(ne dos me nje ? mbrapa jep nje liste mundesish)
driverquery-jep listen e komplet driverave dhe cilesite e tyre(properties)
fsutil--------start run-cmd-fsutil
getmac-medai akses kontroll adres
gpresult-grup policy rezultatet(settings)
helpctr-hap pjesen e help dhe suport te windowsit
ipseccmd-konfiguron,ben ndryshime te protokolli i policise se internet security
netsh-konfigurim rrjeti
netsh /? -jep informacion per netsh komanden
openfiles - i jep administratorit mundesi te shikoje skedaret e hapur
openfiles /? informacion per open komanden
pagefileconfig - lejon te shohesh settings dhe besh ndryshime ne virtual memorjen
e sistemit
prncnfg-jep te dhena per konfiguracionin e printerit
recover - komande qe te ndihmon per te ndrequr nje pjese te demtuar te lexushme ne harddrive
reg - regjister ose regedit
schtasks- mjet per ti lene nje ose disa procese windowsit ti kryeje ne nje orar te caktuar automatikisht
schtasks /?-jep informacion dhe detaje per komanden me lart
sfc - kontroll i gjithe skedareve te systemit(qe jane nen directorine C:
shutdown - jep liste me mundesira per te mbyllur kompjuterin
systeminfo-informacion per gjerat kryesore te sistemit
tasklist- jep te dhena per gjithe proceset(njelloj si tek proceset e taskmanagerit)
shume e rendesishme per te pare se kush nga proceset ose aplikacionet
harxhon me shume memorje,e ngarkon me shume sistemin gje qe con ne shume raste ne ngadalsim te punes se kompjuterit (mem usage- te dhenat ne Kb)
start/run/cmd ne dritaren dos behet paste tasklist
taskkill-te pushosh aktivitetin e nje procesi ose servisi
taskkill /? - jep informacion per komanden dhe sintaksat mundesite
BCKGZM.EXE - Backgammon
CHKRZM.EXE - Checkers
CONF.EXE - NetMeeting
DIALER.EXE - Phone Dialer
HELPCTR.EXE - Help and Support
HRTZZM.EXE - Internet Hearts
HYPERTRM.EXE - HyperTerminal
ICWCONN1.EXE - Internet Connection Wizard
IEXPLORE.EXE - Internet Explorer
INETWIZ.EXE - Setup Your Internet Connection
INSTALL.EXE - User's Folder
MIGWIZ.EXE - File and Settings Transfer Wizard
MOVIEMK.EXE - Windows Movie Maker
MPLAYER2.EXE - Windows Media Player Version 6.4.09.1120
MSCONFIG.EXE - System Configuration Utility
MSIMN.EXE - Outlook Express
MSINFO32.EXE - System Information
MSMSGS.EXE - Windows Messenger
MSN6.EXE - MSN Explorer
PBRUSH.EXE - Paint
PINBALL.EXE - Pinball loje
RVSEZM.EXE - Reversi loje
SHVLZM.EXE - Spades loje
TABLE30.EXE - User's Folder
WAB.EXE - Windows Address Book
WABMIG.EXE - Address Book Import Tool
WINNT32.EXE - User's Folder
WMPLAYER.EXE - Windows Media Player
WRITE.EXE - Wordpad
CALC.EXE - Calculator
CHARMAP.EXE - Character Map
CLEANMGR.EXE - Disk Space Cleanup Manager
CLICONFG.EXE - SQL Client Configuration Utility
CLIPBRD.EXE - Clipbook Viewer
CLSPACK.EXE - Class Package Export Tool
CMD.EXE - Command Line
CMSTP.EXE - Connection Manager Profile Installer
CONTROL.EXE - Control Panel
DCOMCNFG.EXE - Component Services
DDESHARE.EXE - DDE Share
DRWATSON.EXE - Doctor Watson v1.00b
DRWTSN32.EXE - Doctor Watson Settings
DVDPLAY.EXE - DVD Player
DXDIAG.EXE - DirectX Diagnostics
EUDCEDIT.EXE - Private Character Editor
EVENTVWR.EXE - Event Viewer
EXPLORER.EXE - Windows Explorer
FREECELL.EXE - Free Cell loje
FXSCLNT.EXE - Fax Console
FXSCOVER.EXE - Fax Cover Page Editor
FXSEND.EXE - MS Fax Send Note Utility
IEXPRESS.EXE - IExpress 2.0
LOGOFF.EXE - System Logoff
MAGNIFY.EXE - Microsoft Magnifier(lentja)
MMC.EXE - Microsoft Management Console
MOBSYNC.EXE - Microsoft Synchronization Manager
MPLAY32.EXE - Windows Media Player version 5.1
MSHEARTS.EXE - Hearts loje
MSPAINT.EXE - Paint loje
MSTSC.EXE - Remote Desktop Connection
NARRATOR.EXE - Microsoft Narrator
NETSETUP.EXE - Network Setup Wizard
NOTEPAD.EXE - Notepad
NSLOOKUP.EXE - NSLookup Application
NTSD.EXE - Symbolic Debugger for Windows 2000
ODBCAD32.EXE - ODBC Data Source Administrator
OSK.EXE - On Screen Keyboard
OSUNINST.EXE - Windows Uninstall Utility
PACKAGER.EXE - Object Packager
PERFMON.EXE - Performance Monitor
PROGMAN.EXE - Program Manager
RASPHONE.EXE - Remote Access Phonebook
REGEDIT.EXE - Registry Editor
REGEDT32.EXE - Registry Editor
RESET.EXE - Resets Session
RSTRUI.EXE - System Restore(restaurim riparim i sistemit duke e kthyer mbrasht ne gjendjen e meparshme sic ka qene para 1 jave)
RTCSHARE.EXE - RTC Ndarje aplikacionesh
SHRPUBW.EXE - Krijim i Shared Folder
SHUTDOWN.EXE - System Shutdown
SIGVERIF.EXE - verifikues firme per ndonje file(File Signature )
SNDREC32.EXE - regjistrus(incizues zeri)
SNDVOL32.EXE - Volumi zerit
SOL.EXE - Solitaire Loje
SPIDER.EXE - Spider Loje
SYNCAPP.EXE - krijon valixhen( Briefcase )
SYSEDIT.EXE - Editor per te bere ndryshime ne systemin e windowsit
SYSKEY.EXE - SAM mjet per te kycur
TASKMGR.EXE - Task Manaxher
TELNET.EXE - MS Telnet klient
TSSHUTDN.EXE - mbyllje e sistemit
TOURSTART.EXE - Windows Tour
UTILMAN.EXE - Manaxher sistemi
USERINIT.EXE - Dokumenta
VERIFIER.EXE - manaxher Verifikus driverash
WIAACMGR.EXE - Scanner dhe Kamera
WINCHAT.EXE - Chat
WINHELP.EXE - Windows Motorr ndihme
WINHLP32.EXE - Ndihme
WINMINE.EXE - Minesweeper
WINVER.EXE - cfare Windows Versioni ke?
WRITE.EXE - WordPad
WSCRIPT.EXE - Windows Script Host
WUPDMGR.EXE - Windows Update
ACCESS.CPL - mundesira aksesi
APPWIZ.CPL - Shton heq Programe
DESK.CPL - Cilesite e figures
HDWWIZ.CPL - Shton instalon nje hardware te re
INETCPL.CPL - IE cilesite
INTL.CPL - Gjuha dhe rajonet gjeografike(mundesite per ndryshime
JOY.CPL - kontroll lojrash
MAIN.CPL - Miu
MMSYS.CPL - Sounds dhe Audio
NCPA.CPL - Lidhje rrjeti
NUSRMGR.CPL - llogarite emer passwordet( login User Accounts)
ODBCCP32.CPL - ODBC
POWERCFG.CPL - Cilesite e rrymes
SYSDM.CPL - Cilesite e sistemit
TELEPHON.CPL - telefoni dhe modemi
TIMEDATE.CPL - Ora dhe data(cilesite-properties)
CERTMGR.MSC - Certifikatat
CIADV.MSC - Service Indeksimi skedaresh
COMPMGMT.MSC - Manaxhim kompjuteri
DEVMGMT.MSC - Device Manager (shume e rendesishme per te gjetur problemet difektet me gjithe driverat ne windows)
DISKMGMT.MSC - Manaxhim disku
EVENTVWR.MSC - SHikuesi i ngjarjeve(shume komande e rendesishme per te gjetur gabimet difektet ne windows sipas EVENT ID....NR + ndonje dll ose exe skedar ne pershkrim)
FSMGMT.MSC - Shared Folders
LUSRMGR.MSC - Local Users dhe Groupe
NTMSMGR.MSC - informacion per hardriverat e jashtem te lidhur me usb ose serial kabell me kompjuterin
NTMSOPRQ.MSC
PERFMON.MSC - Monitor per shkallen e rendimentit dhe kualitetit te punes se windowsit
SERVICES.MSC - Serviset
WMIMGMT.MSC - Windows Manaxhim
CONTROL USERPASSWORDS2 - User Account
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Disa komanda për Xp
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: PËR PC :: RENTI-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog