LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si te parandalojme infektimet e shkaktuara nga Malware - Si te mbrohemi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: Si te parandalojme infektimet e shkaktuara nga Malware - Si te mbrohemi    Fri Apr 01, 2011 10:11 am

Si te parandalojme infektimet e shkaktuara nga Malware - Si te mbrohemi

1. Bëje Internet Explorer më të sigurtë:
Kliko Start > Run
Shkruaj Inetcpl.cpl & kliko OK
Kliko ne menynë Security
Sigurohu qe ikona e quajtur Internet është e selektuar& Kliko Custom level
Ne pjesen ActiveX , vendosi keto dy opcione keshtu ("Download signed and unsigned ActiveX controls) në "Prompt", dhe ("Initialize and Script ActiveX controls not marked as safe") në "Disable".
Pastaj kliko OK, pastaj butonin Apply dhe pastaj kliko OK për të dalur nga aty me konfirmin e ndryshimeve të bëra .2. Shiko listen e programeve te dhena me poshte qe bejne parandalimin e Malwarëve
Anti Spyware
SpywareBlaster ndihmon ne prevenimin e infektimeve te shkaktuara nga spyware që nga momenti I instalimit te tij. Mbi perdorimin e tij mund te mesoni këtu
SpywareGuard ben parandalimin e spywareve perpara se ato te hyjne dhe infektojne sistemin tuaj operativ. Mbi perdorimin e tij mund te mesoni këtu
IESpy-Ad bën bllokimin e rreziqeve qe kanosen gjate shfletimin ne internet dhe e-mail, gjithashtu parandalon ridirektimin e shfletimit te webfaqeve. Mbi perdorimin e tij mund te mesoni këtu
Firewallët Personal – Përdoreni vetëm një, mirepo mund te perdorni edhe kur e perdorni antivirusin- ne te njejten kohë
Comodo është një firewall qe performon falas.
Online Armor (Free edition) Firewall Personal.
AntiViruse – Kurrë mos përdorë më shumë se një antivirus në të njetën kohë
avast! 4 Home Edition Një antivirus me suksese te medha.
AVG AntiVirus është version7.5, falas per perdorim personal
Avira AntiVir PersonalEdition gjithashtu nje antivirus i sukskeshem.
Software tjere mjaft efikas:
Malwarebytes Anti-Malware eshte nje program mjaft efektiv anti-malware. Eshte relativisht fshires mjaft i shpejt i tyre, që merr mesatarisht 8 minuta kohe per te perfunduar punen e tij. Gjithashtu per dallim nga softweret tjere antiviruse, ky nuk alarmon ne rastin e sulmeve te rrejshme.
Ky program ka mjaft specifika te gjera. Bën skanimin e shume disqeve duke perfshire edhe pjeset e kyqjes ne internet, ka pjese te veqant per riparimin e fajlleve te demtuara, gjithashtu edhe mundesi per fshirjen e fajlleve te pamundura qe te hapen. Bën nje organizim te mire te fajlleve te Windowsit. Instalimi i tij eshte mjaft i shpejte, duke ju kerkuar azhurim(update) ne fund te procesit te instalimit.
SUPERAntiSpyware eshte nje program tjeter qe skanon dhe detekton rreziqet e ardhura nga spyware. Ky software sherben per fshirjen me te lehte te spywareve. Lehte ben fshirjen e WinFixer, SpyAxe, SpyFalcon, dhe mijra rreziqeve tjera. SUPERAntiSpyware detekton dhe ben fshirjen e mijëra Spyware, Adware, Malware, Trojans, KeyLoggers, Dialers, Hi-Jackers, dhe Worms. SUPERAntiSpyware eshte njeri nder programet me te forta qe siguron mbrojtjen me te madhe nga rreziqet e internetit.
Programe tjera shtesë:
ERUNT (Emergency Recovery Utility NT) bent e mundur te kemi nje backup te gjithe regjistrit per te beret e mundshme kthimin mbrapa ne rast te ndryshimeve eventuale. Standarti I ruajtjes se backup qendron ne ate forme te ruajtjes se te gjitha te dhena te nevojshme per regjistrin. ERUNT gjithashtu krijon nje kopje te sigurise se pergjithshme dhe pjeseve tjera. ERUNT eshte I lehte per perdorim dhe ben te mundur rikthimin e demtimeve eventuale te regjistrit ne rastin e infektimeve me malware te cilet mund te kene shkaktuar kaos edhe ne regjistry.
TFC Pastron fajllat e panevojshme per perdorim. Pajisje e shkelqyer per shpejtimin e kompjuterit gjithashtu dhe largimin e mbetjeve nga puna jone ne kompjuter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
Si te parandalojme infektimet e shkaktuara nga Malware - Si te mbrohemi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: PËR PC :: RENTI-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog