LEXO MËSO STUDIO ME EMRIN E {ALL-LLAHUT} I CILI KRIJOJ QDO GJË
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ====Starup Pc Speed ====

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLORENTI
Admin


Posts : 203
Join date : 28/07/2010
Age : 26
Location : PEJE

MesazhTitulli: ====Starup Pc Speed ====   Fri Apr 01, 2011 9:38 am

====Starup Pc Speed ====
Programet aplikative gjat startimit që bën Pc
Për ti ndalur Gjitha programet Gjat Startimit atëher shkoni
1.Start
2.Run
3.Msconfig
Pastaj në Rubriken Startup shkoni
Ja bëni Disable ALL Nese Doni me i ndalu gjitha dueht Vepruar kështu
por Nëse Doni Ndonje Anti-virus Për mos me ndaluar Gjat startimit
atëher Ja futeni përseri Piken Dhe tani aplly Dhe Close

Pasi ti kryeni gjitha ato më lart Shkojm Edhe Me nje Pastrim te Pc-ës

Temporary Internet Files
Temporary Setup Files
Downloaded Program Files
Old Chkdsk Files
Recycle Bin
Temporary Files
Temporary Offline Files
Offline Files
Compress Old Files
Catalog Files for the Content Indexer

2.Shkojm Tek Butoni StarT
3.Run
4.Në run e Shënojm : cleanmgr /sageset:50
pastaj hapet Cleanup Dhe ju Ja Futeni gjitha pikat

cleanmgr /sageset:50 Kjo e hap Programin
cleanmgr /sagerun:50 ndërsa Kjo startimin e Fshirjes

Foto

Nëse jeni i interesuar Për nje Program Të till sikurse
Shembull Clanup-i kompjuterit Atë her ju Preferoj Me Përdorur CCleaner
Mundeni Me Shkarku Këtu
http://download.piriform.com/ccsetup141.exe
Tani.. Kur ta instaloni shkoni Tek Shporta.. Me djathten Dhe Run Cleaner


Disk Cleanup Delete Old Files
Në Particionin Tuaj NTFS qe mbesin ne Disk cleanup te kompresuara at her mundeni me i fshi prej HDD
Dhe Ndodh Gjat Kopresimit te ketyre shkaktron ndonje penges ne Windows tani për ta fëshir ket Veproj kështu
START RUN REGEDIT
HKEY_ LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\VolumeCaches\Compress Old FilesSpeed up Boot Time
Shpejtimi I Ndezjes se Kompjuterit apo STARTUP

Nëse Ju e keni formatizar Diskun ne NTFS atëher mund me shpejtu edeh pak Ndezjen e kompjuterit
Sipas Permisimit te NTFS Kontrollo
Chkntfs eshte komand me vjeter dhe vë AUTOCHK
CHKNTFS is the command used to set the AUTOCHK qe eshte posht
ju mund Redukoni at prej 9 sekondave dhe shum i ngadalshëm vlera ne fjal 4 sekonda
shko tek Command Promt dhje shkruje CHKNTFS/T:4
Dmth, START run Tani CMD
Kjo komand do te drejtoj AUTOCHK do te njësoj


Tani shkojm Edhe me nje Palim të hard-Diskut Apo Defregamater

2.Shkojm Tek Butoni StarT
3.Run
4.Në run e Shënojm : dfrg.msc
Nese i keni dy Particione C: dhe D: apo Siq i keni ju.. Në Shkornja të tjera
ështe Mire me i palu që të Dy Nese i keni Dy particione apo më shum Palimi Bëhet Nëpërmjet
butonit Defragment Dhe e Prisni Deri sa Ta Përfundon(3) ====HACKING REGISTRY====Si Ta SHpejtojm Afishimin e Menys START

Duhet Të interevenojm Në Regjister

(para qdo intervenimi ne regjister eshte e domosdoshme qe te bejme nje backup te regjistrit)
shko keshtu :

Start-->>Run -->>Regedit-->> Dhe Vazhdo OK

Tani Kërkoni Kët Qelësa (apo shkoni në Kët QeLës
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\
Në Anen e Djathtë Të Dritarës " MenuShowDelay " kliko dy here mbi ë dhe ne dritaren tjeter qe hapet
ndrysho vleren(default është 400 ) në 0 e BëNiPërforco Dhezjen e Pc-s

Shkojm START
Run
Regedit Tani shkojm
HKEY_LOACAL_MECHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\ContentIndex
Kërkoni kët me Emrin "Startup Delay" -----> Kliko Mbi Të
kliko piken Decimal -- ështeë 4800000
Ndryshoje në: 40000
Tani mbylle Registry Editor-in dhe Ristartoje.Optimize the Windows Server Service

1. Kliko Start -> Run -> Shkruje regedit -> Tani Kliko Ok apo ENTER.
2. Shko HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\lanmanserver\parameters]
3. te Size Me djathen Klikoni mbi edhe aty eshte 1 ju bëneni 3UNLOAD DLLs TWEAK
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\AlwaysUnloadDLL]
""="1"


Shutdown Windows XP Faster
1.Start>>Run>>regedit
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control
Kliko Në "Control" Folder
Zgjidhë "WaitToKillServiceTimeout" Kliko me Djathen dhe Modifiko
aty e keni 2000 E ju e bëneni 1000


Ram Memory

key HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory
Management\PrefetchParameters\ Tani ne Anen e djatht e keni DisablePagingExecutive tani modifikoni
aty është 0 ju duhet ta bëni 1

Prefetch disable
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory
Management\PrefetchParameters\ enablePrefetcher aty ështe 0 ju bëneni 1
Pastaj ristaroni


Disabling Recent Documents History
1. Hap Regisry Editor (Shko Start/Run, Shkruj regedit, dhe Kliko ok).
2. Shko Te HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Policies\Explorer.
3. Krijo NoRecentDocsHistory D_WORD key "qeles ". Kliko mbi Valu tani hapet.
4. Tani mbasi ta krijoni emrin ja leni NoRecentDocsHistory Dhe Vleren ja leni 1 ose value 1
5. Kliko OK Tani Mbylle Regjitrin Dhe tani do ti shifeni EfektetAutomatically Killing Tasks on Shutdown

Autmatikisht Heq programet kur fiket Pc ja qe ju del End now Edhe Cancel e d.m.th e heq automatikisht

1. Hape Registry Editor-in.
2. shko te HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop.
3. Val-un AutoEndTasks dhe ju ndryshojani bëneni 1 vleren ose Value
4. Tani Mbyll Registry Editor-in ose Regjitrimin.Accelerate Your WinXP by Speeding Diskcache
1. run "regedit"
2. Shko [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\IoPageLockLimit];
3. Modifiko vleren dhe Hex sipas madhësis se juaj të Ramit:
RAM: Modifiko value(Hex)
64M: 1000;
128M: 4000;
256M: 10000;
512M or more: 40000.
4. Ristarto.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://f-forum10.nstars.org
 
====Starup Pc Speed ====
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
TE VËLLAZËRIA ISLAME*(FABA)* :: PËR PC :: RENTI-
Kërce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog